Skip to content

1809 Grantwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 24, 1998

Property Information

Block1462.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
47%
Improvement Value:$316,900
53%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,961+5.2%
2024$10,419+18.7%
2023$8,775+0.4%
2022$8,736+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5611, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1964