Skip to content

1834 Grantwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 20, 2018

Property Information

Block1462.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
63%
Improvement Value:$172,300
37%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,418+5.2%
2024$8,002+4.3%
2023$7,673+0.4%
2022$7,639+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 17063, Page 1447Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3610, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1960