Skip to content

1851 Cable DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block1462.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage820
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
70%
Improvement Value:$124,300
30%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+5.2%
2024$7,085+4.1%
2023$6,809+0.4%
2022$6,779+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4069, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1960