Skip to content

1849 Cable DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block1462.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,660
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
53%
Improvement Value:$252,700
47%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,792+5.2%
2024$9,308+6.1%
2023$8,770+0.4%
2022$8,732+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4273, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1962