Skip to content

1837 Cable DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block1462.08
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
63%
Improvement Value:$167,500
37%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240+5.2%
2024$7,833+9.2%
2023$7,172+0.4%
2022$7,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 17429, Page 1806Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 13561, Page 1799

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13003, Page 1884

Property Built

Built

Year Built: 1962