Skip to content

1829 Cable DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 13, 1990

Property Information

Block1462.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
68%
Improvement Value:$131,500
32%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+5.2%
2024$7,210+5.1%
2023$6,861+0.4%
2022$6,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4856, Page 205

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4694, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1962