Skip to content

1825 Cable DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block1462.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class19
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,718
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
35%
Improvement Value:$593,500
65%
Total Assessment$913,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,005+5.2%
2024$15,214+27.6%
2023$11,921+0.4%
2022$11,869+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000
Sq Ft2,718DeedBook 20075, Page 1247Recorded7/18/2025

Property Sale

Sale
$1,129,000
Sq Ft2,718DeedBook 19716, Page 582Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,718DeedBook 17172, Page 870Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 11683, Page 1873

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5738, Page 970

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3877, Page 231