Skip to content

1848 Cable DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block1462.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,312
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
42%
Improvement Value:$395,800
58%
Total Assessment$680,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,397+5.2%
2024$11,785+39.4%
2023$8,454+0.4%
2022$8,417+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 17404, Page 1857Recorded3/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2014