Skip to content

1856 Cable DriveToms River, NJ 08753

Built 2019
Other Exempt

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 11, 2000

Property Information

Block1462.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class21
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,956
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
30%
Improvement Value:$630,300
70%
Total Assessment$895,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$7,701+11.2%
2011$6,922+9.9%
2010$6,296+7.3%
2009$5,867+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 10234, Page 1707

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4867, Page 302