Skip to content

1812 Nautilus DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block1462.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
37%
Improvement Value:$194,100
63%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,611+5.2%
2024$5,333+33.1%
2023$4,008+0.4%
2022$3,990+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,500
Sq Ft896DeedBook 18224, Page 1575Recorded12/24/2020

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 16419, Page 958Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 15756, Page 1780Recorded3/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965