Skip to content

1855 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block1462.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,564
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
34%
Improvement Value:$542,100
66%
Total Assessment$817,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,879+7.4%
2024$13,850+12.1%
2023$12,352+0.4%
2022$12,298+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 18028, Page 641Recorded8/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,315DeedBook 15735, Page 1989Recorded1/30/2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14754, Page 87

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5616, Page 567