Skip to content

1863 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Date
Jan 29, 1998

Property Information

Block1462.10
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
50%
Improvement Value:$270,100
50%
Total Assessment$545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+5.2%
2024$9,436+7.9%
2023$8,742+0.4%
2022$8,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962