Skip to content

1867 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block1462.10
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,059
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
50%
Improvement Value:$270,300
50%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,930+5.2%
2024$9,439+4.3%
2023$9,053+0.4%
2022$9,013+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$569,000
DeedBook 12584, Page 1540

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5418, Page 378

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4376, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1968