Skip to content

1871 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1962
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block1462.10
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description2F1G DAV 1510
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,910
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
56%
Improvement Value:$212,700
44%
Total Assessment$487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$5,420-22.2%
2014$6,964+6.2%
2013$6,558+6.1%
2012$6,179+11.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3513, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1962