Skip to content

1815 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block1462.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage980
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
53%
Improvement Value:$244,000
47%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,273+5.2%
2024$8,814+31.4%
2023$6,708+0.4%
2022$6,679+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft980DeedBook 19711, Page 1714Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft980DeedBook 17560, Page 5Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14129, Page 172

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12967, Page 668

Property Sale

Sale
$35,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960