Skip to content

1831 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block1462.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
51%
Improvement Value:$267,300
49%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,875+5.2%
2024$9,387+6.9%
2023$8,780+0.4%
2022$8,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 14684, Page 1593

Property Sale

Sale
$589,900
DeedBook 12674, Page 1836

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 10208, Page 206

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965