Skip to content

1833 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Date
Sep 5, 2012

Property Information

Block1462.10
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,771
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
50%
Improvement Value:$280,000
50%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+5.2%
2024$9,607+15.4%
2023$8,324+0.4%
2022$8,288+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15328, Page 695

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 14526, Page 237

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4880, Page 817

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4642, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1965