Skip to content

1862 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 20, 2017

Property Information

Block1462.11
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,678
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
54%
Improvement Value:$242,300
46%
Total Assessment$522,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+5.2%
2024$9,041+4.1%
2023$8,687+0.4%
2022$8,649+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 16691, Page 1780Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 10630, Page 1219

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 5478, Page 916

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4621, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1960