Skip to content

1878 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$316,875
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block1462.11
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,216
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
64%
Improvement Value:$152,500
36%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+5.2%
2024$7,400+3.1%
2023$7,174+0.4%
2022$7,143+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$316,875

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 17295, Page 122Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 16984, Page 649Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 10142, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1966