Skip to content

1826 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 22, 2020

Property Information

Block1462.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,268
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
45%
Improvement Value:$355,400
55%
Total Assessment$645,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,753+5.2%
2024$11,172+6.0%
2023$10,536+0.4%
2022$10,490+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 18059, Page 944Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$447,500

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 16086, Page 328Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4461, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1960