Skip to content

1834 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Sep 4, 1981

Property Information

Block1462.11
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,380
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
61%
Improvement Value:$185,900
39%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,575+5.2%
2024$8,151+6.8%
2023$7,630+0.4%
2022$7,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4022, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1960