Skip to content

1850 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block1462.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
50%
Improvement Value:$284,400
50%
Total Assessment$569,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+5.2%
2024$9,856+3.5%
2023$9,522+0.4%
2022$9,480+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,164DeedBook 17800, Page 1673Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$199,999
DeedBook 10250, Page 1736

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4039, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1961