Skip to content

1812 Lookout DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Apr 23, 1974

Property Information

Block1462.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,666
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
52%
Improvement Value:$272,100
48%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+5.3%
2024$9,653+13.5%
2023$8,507+0.5%
2022$8,469+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961