Skip to content

1862 Skiff CourtToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 11, 1986

Property Information

Block1462.12
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,964
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
49%
Improvement Value:$286,000
51%
Total Assessment$561,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+5.3%
2024$9,461+8.8%
2023$8,693+0.5%
2022$8,654+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4454, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1961