Skip to content

1845 Windward CourtToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 23, 2014

Property Information

Block1462.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,128
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$295,400
52%
Total Assessment$570,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,387+5.2%
2024$9,874+9.6%
2023$9,005+0.4%
2022$8,966+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 15859, Page 640Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3640, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1965