Skip to content

1825 Windward CourtToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block1462.13
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,034
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
52%
Improvement Value:$256,600
48%
Total Assessment$531,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+5.2%
2024$9,202+3.0%
2023$8,930+0.4%
2022$8,891+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 11969, Page 1736

Property Built

Built

Year Built: 1965