Skip to content

1842 Windward CourtToms River, NJ 08753

Built 2009

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 15, 2003

Property Information

Block1462.13
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,750
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
32%
Improvement Value:$583,800
68%
Total Assessment$858,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,639+5.2%
2024$14,866+11.5%
2023$13,329+0.4%
2022$13,271+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 11734, Page 1187