Skip to content

1877 Windward CourtToms River, NJ 08753

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2025

Property Information

Block1462.13
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,982
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
29%
Improvement Value:$662,000
71%
Total Assessment$937,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,063+5.2%
2024$16,219+136.4%
2023$6,861+0.4%
2022$6,831+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,080DeedBook 18709, Page 345Recorded10/5/2021