Skip to content

1833 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block1462.14
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,455
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
40%
Improvement Value:$407,000
60%
Total Assessment$682,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,419+5.2%
2024$11,805+16.7%
2023$10,113+0.4%
2022$10,068+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,455DeedBook 16512, Page 1540Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$485,100
DeedBook 13155, Page 404

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 3959, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1966