Skip to content

1826 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block1462.14
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,760
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
51%
Improvement Value:$268,500
49%
Total Assessment$548,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+5.2%
2024$9,495+6.0%
2023$8,958+0.4%
2022$8,919+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,760DeedBook 17549, Page 754Recorded7/26/2019

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3644, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1967