Skip to content

1842 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Jun 1, 1993

Property Information

Block1462.14
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,620
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
53%
Improvement Value:$242,600
47%
Total Assessment$517,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,426+5.2%
2024$8,960+8.0%
2023$8,294+0.4%
2022$8,258+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5069, Page 661

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966