Skip to content

1846 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jun 1, 1979

Property Information

Block1462.14
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,966
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
30%
Improvement Value:$632,500
70%
Total Assessment$907,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,526+5.2%
2024$15,709+10.4%
2023$14,226+0.4%
2022$14,163+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3833, Page 340