Skip to content

1858 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block1462.14
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,172
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
41%
Improvement Value:$389,200
59%
Total Assessment$664,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,095+10.0%
2024$10,997+48.7%
2023$7,396+0.5%
2022$7,361+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,172DeedBook 19520, Page 40Recorded10/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook NaN, Page NaN