Skip to content

1862 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 2013
Other Exempt

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
May 18, 1992

Property Information

Block1462.14
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class20
Description1F1G DAV 1982
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,982
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
31%
Improvement Value:$607,900
69%
Total Assessment$882,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$8,799+4.0%
2017$8,456+2.0%
2016$8,288+107.6%
2015$3,993-38.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4985, Page 1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4074, Page 158