Skip to content

1886 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block1462.14
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,927
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
36%
Improvement Value:$538,200
64%
Total Assessment$843,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,355+6.4%
2024$14,435+10.2%
2023$13,104+0.4%
2022$13,046+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,927DeedBook 17307, Page 421Recorded11/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13702, Page 1235