Skip to content

1853 Starboard CourtToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 29, 1974

Property Information

Block1462.14
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,504
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
61%
Improvement Value:$173,600
39%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,169+5.2%
2024$7,765+3.1%
2023$7,535+0.4%
2022$7,502+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966