Skip to content

1825 Compass CourtToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jun 30, 1992

Property Information

Block1462.15
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,940
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
31%
Improvement Value:$633,800
69%
Total Assessment$918,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,481+5.3%
2024$15,654+0.5%
2023$15,579-6.7%
2022$16,694+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4992, Page 841