Skip to content

1850 Compass CourtToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block1462.15
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,082
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
42%
Improvement Value:$387,000
58%
Total Assessment$662,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,055+5.2%
2024$11,459+15.2%
2023$9,945+0.5%
2022$9,901+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,082DeedBook 18759, Page 250Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5592, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1968