Skip to content

1866 Compass CourtToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$949,900
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block1462.15
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,766
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
36%
Improvement Value:$494,200
64%
Total Assessment$769,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,007+9.2%
2024$12,828+24.1%
2023$10,341+1.5%
2022$10,190+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$949,900
Sq Ft1,766DeedBook 18855, Page 1837Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,766DeedBook 17642, Page 1017Recorded10/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 16919, Page 1965Recorded10/27/2017