Skip to content

1874 Compass CourtToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 14, 2003

Property Information

Block1462.15
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,065
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
36%
Improvement Value:$488,800
64%
Total Assessment$763,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,909+5.3%
2024$13,214+17.0%
2023$11,290+0.4%
2022$11,240+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11649, Page 705