Skip to content

1837 Ensign CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block1462.16
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,220
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$303,100
52%
Total Assessment$578,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,527-5.8%
2024$11,181+15.9%
2023$9,647+0.4%
2022$9,604+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 15583, Page 27Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 13576, Page 1799

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5498, Page 510

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3848, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1973