Skip to content

1833 Ensign CourtToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block1462.16
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,036
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$297,000
52%
Total Assessment$572,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+5.2%
2024$9,901+11.3%
2023$8,893+0.4%
2022$8,854+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,036DeedBook 17521, Page 1809Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,036DeedBook 15576, Page 144Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4017, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1974