Skip to content

1900 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block1462.17
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description2F1G 142070
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,070
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
39%
Improvement Value:$462,700
61%
Total Assessment$762,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,889+5.2%
2024$13,202+27.4%
2023$10,363+0.4%
2022$10,318+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 17482, Page 898Recorded5/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$497,000
DeedBook 13321, Page 1581

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 11174, Page 411

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10635, Page 1452

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5280, Page 426

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4236, Page 597