Skip to content

1845 Lookout DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block1462.17
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,548
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
49%
Improvement Value:$282,200
51%
Total Assessment$557,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147+5.2%
2024$9,645+24.6%
2023$7,743+0.4%
2022$7,709+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967