Skip to content

1865 Lookout DriveToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2002

Property Information

Block1462.17
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,371
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
29%
Improvement Value:$679,800
71%
Total Assessment$954,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,387+5.2%
2024$16,528+8.4%
2023$15,248+0.4%
2022$15,181+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4277, Page 589