Skip to content

1805 Lookout DriveToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 27, 1993

Property Information

Block1462.17
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,402
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
34%
Improvement Value:$541,000
66%
Total Assessment$816,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+5.3%
2024$13,875+14.3%
2023$12,142+0.5%
2022$12,088+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5070, Page 165

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4321, Page 551