Skip to content

1829 Lookout DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1462.17
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4902

Building Details

Building Class19
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,478
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
30%
Improvement Value:$641,100
70%
Total Assessment$916,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,682+5.2%
2024$15,858+6.5%
2023$14,892+0.4%
2022$14,827+18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft3,478DeedBook 18178, Page 920Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft3,478DeedBook 17661, Page 293Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5091, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1967