Skip to content

1948 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block1462.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,463
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
48%
Improvement Value:$328,800
52%
Total Assessment$633,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,542+5.2%
2024$10,971+0.4%
2023$10,927+0.4%
2022$10,879+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5615, Page 339

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3922, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1978