Skip to content

1944 Seaman CourtToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Apr 13, 2005

Property Information

Block1462.20
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,472
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
54%
Improvement Value:$234,900
46%
Total Assessment$509,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+5.3%
2024$8,576+9.6%
2023$7,826+0.5%
2022$7,791+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
DeedBook 12590, Page 455

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3763, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1969