Skip to content

1956 Seaman CourtToms River, NJ 08753

Built 2009

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block1462.20
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,641
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
36%
Improvement Value:$486,700
64%
Total Assessment$761,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,871+5.2%
2024$13,185+15.2%
2023$11,445+0.4%
2022$11,395+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 15970, Page 1805Recorded12/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 11189, Page 702

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook NaN, Page NaN